Autor: Aleksandra Filipiak-Graczykowska

Polacy z brązowymi medalami Ligi Narodów 2022

Reprezentacja Polski w meczu o 3. miejsce tegorocznej siatkarskiej Ligi Narodów wygrała 3:0 z Włochami. Do drużyny marzeń turnieju Final 8 wybrany został środkowy PGE Skry Mateusz Bieniek.

Do niedzielnego meczu o 3. miejsce reprezentacje Polski i Włoch przystępowały po wysokich porażkach w spotkaniach półfinałowych - Polacy przegrali 0:3 z USA, zaś gospodarze turnieju Final 8 także w trzech setach ulegli Francuzom.

Okazało się, że po nieudanym półfinale szybciej potrafili podnieść się Polacy. Pierwszego seta wygrali zdecydowanie do 16, prezentując m.in. dobrą zagrywkę, ale sporo błędów własnych popełniali Włosi. To rywale lepiej otworzyli drugą partię, prowadząc 6:2, ale biało-czerwoni szybko odrobili straty i było po 11. W końcówce kluczowe okazało się pojawienie się w polu zagrywki Mateusza Bieńka. Środkowy PGE Skry najpierw popisał się asem, po kolejnej zagrywce przechodzącą piłkę wykorzystał Jakub Kochanowski, a seta zakończył skutecznym atakiem Bartosz Kurek.

W trzeciej odsłonie początkowo walka była wyrównana, ale po przerwie technicznej Polacy zbudowali sobie kilkupunktową przewagę, w czym spory udział miał ponownie Mateusz Bieniek i jego serwisy. Seta i cały mecz zakończył atakiem Kamil Semeniuk.

W wielkim finale Ligi Narodów siatkarzy reprezentacja Francji wygrała ze Stanami Zjednoczonymi 3:2. W drużynie marzeń turnieju znalazł się Mateusz Bieniek. Nagrodę MVP otrzymał przyjmujący reprezentacji Francji Earvin N'Gapeth.

Mecz o 3. miejsce
Polska – Włochy 3:0 (25:16, 25:23, 25:20)

Finał
Francja – USA 3:2 (25:16, 25:19, 15:25, 21:25, 15:10)

Nagrody indywidualne
MVP: Earvin N'Gapeth (Francja)
rozgrywający: Micah Christenson (USA)
przyjmujący: Trevor Clevenot (Francja), Earvin N'Gapeth (Francja)
środkowi: Mateusz Bieniek (Polska), David Smith (USA)
atakujący: Jean Patry (Francja)
libero: Jenia Grebennikov (Francja)

Fot. https://en.volleyballworld.com/