Autor: Marta Pawlak

Polacy na trzecim miejscu po fazie zasadniczej Ligi Narodów

W niedzielę zwycięstwem nad Japonią reprezentacja Polski przypieczętowała fazę zasadniczą Ligi Narodów 2023. W kadrze Biało-Czerwonych podczas wszystkich trzech turniejów fazy zasadniczej znalazł się rozgrywający PGE Skry Grzegorz Łomacz.

Po zakończeniu fazy zasadniczej Ligi Narodów 2023 – w japońskiej Nagoi, holenderskim Rotterdamie i filipińskim Pasay City – Polacy zajmują trzecie miejsce w tabeli. Biało-Czerwoni zgromadzili na swoim koncie 25 punktów z bilansem dziesięciu wygranych i dwóch porażek. Taki sam stosunek wygranych do przegranych mają znajdujący się na pierwszym miejscu Amerykanie oraz uplasowani na drugiej pozycji Japończycy, jednak obie drużyny mogą pochwalić się większym dorobkiem punktowym.

Podopieczni Nikoli Grbicia przez cały turniej nie musieli walczyć o awans do Final Eight, które odbędzie się w dniach 19-23 lipca w gdańskiej Ergo Arenie – jako gospodarzom od początku przysługiwało im miejsce w finałowym turnieju.

W turnieju finałowym w Gdańsku wystąpią także reprezentacje USA, Japonii, Włoch, Argentyny, Brazylii, Słowenii oraz Francji. W kadrze Francji w ciągu fazy zasadniczej oglądać mogliśmy nowego libero PGE Skry Benjamina Dieza. Libero zastąpił na boisku Jenię Grebennikowa w czterech spotkaniach – z Japonią, Słowenią, Chinami oraz Polską.

Pierwszym rywalem naszej reprezentacji podczas Final Eight będzie Brazylia, z którą Biało-Czerwoni już raz wygrali 3:1 w tegorocznej Lidze Narodów. Mecz z Canarinhos zaplanowany jest na czwartek 20 lipca o godzinie 20:00.