Autor: PGE Skra

PGE Skra Gigantem Siatkówki. Tym razem z Włochami

W weekend siatkarze PGE Skry zagrają w turnieju towarzyskim, który będzie kolejnym sprawdzianem przed zbliżającym się sezonem PlusLigi. Nie będą to jednak zwykłe zawody, ale turniej Giganci Siatkówki, a bełchatowianie zmierzą się z zespołami z Włoch.

Turniej w Kępnie zostanie rozegrany jako mecz Polska - Włochy. Oprócz PGE Skry, po stronie biało-czerwonych stanie Jastrzębski Węgiel, a oba zespoły zagrają z włoskimi Powervolley Milano i Gas Sales Piacenza. Zapraszamy na krótki przewodnik po każdej z drużyn.

PGE Skra Bełchatów
PGE Skra Bełchatów to marka sama w sobie. Klub ma kibiców nie tylko w swoim mieście, ale w całej Polsce, a nawet na świecie. Widać to po wypełnieniu nie tylko bełchatowskiej hali Energia, ale również obiektów na wyjazdach, bo PGE Skra zawsze przyciąga wielu fanów. Zespół, który od tego sezonu poprowadzi Michał Mieszko Gogol to prawdziwi weterani turnieju Giganci Siatkówki, bowiem regularnie występują w nim od 2011 roku.

PGE Skra to najbardziej utytułowany klub XXI wieku w Polsce. Na swoim koncie ma dziewięć mistrzostw Polski, siedem krajowych Pucharów, a także medale Ligi Mistrzów czy Klubowych Mistrzostw Świata. Nie ma się jednak czemu dziwić, skoro od ponad 15 lat w bełchatowskiej drużynie występuje Mariusz Wlazły – żywa legenda nie tylko bełchatowskiej, ale i całej polskiej siatkówki. Aktualny kapitan PGE Skry nie tylko wywalczył ze swoim klubem wszystkie powyższe trofea, ale również jest m.in. mistrzem i wicemistrzem świata oraz był uznany najlepszym zawodnikiem globu.

Oprócz Wlazłego, w PGE Skrze występują inni mistrzowie świata: Grzegorz Łomacz, Karol Kłos, Jakub Kochanowski i Artur Szalpuk. W tym roku podczas turnieju kibice będą mogli zobaczyć również nowy nabytek bełchatowskiej drużyny, czyli Serba Dusana Petkovicia, który ma za sobą już pierwszy dobry występ w PGE Skrze.

Jastrzębski Węgiel
Drugim polskim zespołem, który powalczy z włoskimi ekipami, będzie Jastrzębski Węgiel. To także bardzo utytułowana drużyna. Jest aktualnym brązowym medalistą PlusLigi, a w przeszłości również mistrzem i wicemistrzem Polski. Śląski zespół zaistniał również na arenie międzynarodowej, bowiem w 2014 zdobył brązowy medal Ligi Mistrzów, a trzy lata wcześniej został klubowym wicemistrzem świata, co jest największym sukcesem klubu w historii. Jeśli dodamy do tego drugie miejsce w Pucharze Challenge (2009), to trzeba przyznać, że gablota z pucharami w Jastrzębiu-Zdroju prezentuje się okazale.

Największą gwiazdą Jastrzębskiego Węgla jest z pewnością atakujący Dawid Konarski, czyli mistrz świata z 2018 roku. Jest prawdziwym motorem napędowym drużyny, ale trzeba też pamiętać, że grą zespołu doskonale kieruje Niemiec Lukas Kampa. W minionym sezonie siłą Jastrzębskiego Węgla było też prawe skrzydło, z którego atakują Christian Fromm (Niemcy) i Julien Lyneel (Francja). Trener Roberto Santilli ma też do dyspozycji doświadczonych oraz młodych gniewnych Polaków, a taka mieszanka z pewnością daje możliwość myślenia o medalach mistrzostw Polski w przyszłym sezonie.

Allianz Powervolley Milano
Allianz Powervolley Milano ostatni sezon włoskiej Serie A, czyli jednej z najsilniejszych lig świata, zakończyło na wysokim, piątym miejscu. Mimo to, klub zdecydował się na zmianę szkoleniowca, a nowym został… Roberto Piazza, czyli trener PGE Skry przez dwa ostatnie sezony. Włoch doskonale zna turniej Gigantów Siatkówki i zawsze podkreślał, że Polska to jeden z najlepszych krajów do uprawiania siatkówki. - Za każdym razem, gdy wracam do Polski, czuję podekscytowanie. Miałem okazję grać o mistrzostwo Polski przez trzy sezony i... prędzej czy później wrócę ponownie do waszej ligi – mówi Piazza.

Trzeba przyznać, że Włoch dysponuje silnym składem. Na pozycji atakującego może skorzystać z Nimira Abdela-Aziza, czyli znanego z występów m.in. w Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle Holendra. Ponadto w Allianz Powervolley Milano występują wicemistrz Europy ze Słowenią Jan Kozamiernik czy brązowy medalista tej imprezy – Serb Nemanja Petrić, który jest również mistrzem Włoch z Sir Safety Perugia oraz Turcji z Halkbankiem Ankara. Skład uzupełniają m.in. Francuz Trévor Clévenot (dwukrotny złoty medalista Ligi Światowej) oraz Włosi Matteo Piano (mistrz Włoch z Modeną) i Nicola Pesaresi (dawniej Cucine Lube Civitanova, brązowy medalista Ligi Mistrzów). Z takim składem z pewnością będą walczyli o najwyższe lokaty Gigantów Siatkówki.

Gas Sales Piacenza
Gas Sales Piacenza to bardzo młody klub, który powstał w 2018 roku po rozwiązaniu Pallavolo Piacenza. To zawsze był silny ośrodek siatkarski, więc nic dziwnego, że w swoim premierowym sezonie drużyna wywalczyła mistrzostwo Serie A2 i awansowała do włoskiej elity.

Patrząc na skład beniaminka Serie A1, doskonale znany w Polsce trener Andrea Gardini stawia na doświadczenie. Starsi kibice z pewnością pamiętają legendarnego włoskiego atakującego (wielokrotny mistrz Włoch, zdobywca Ligi Mistrzów, mistrz świata i Europy, wielokrotny medalista igrzysk olimpijskich) Alessandro Fei, który w wieku 41 lat… wciąż jest w formie! Kolejne głośne nazwiska to Dragan Stanković, który dołączył do Piacenzy z Cucine Lube Civitanova, aktualnego zdobywcy Ligi Mistrzów, klubowego wicemistrzostwa świata i mistrzostwa Włoch, znany z występów w ZAKSIE Kędzierzyn-Koźle Holender Dick Kooy. W Kępnie będzie można zobaczyć w akcji także Austriaka Alexandra Bergera, który jeszcze w poprzednim sezonie grał w Sir Safety Perugia, Gabriele Nielliego (aktualnego klubowego mistrza świata) oraz doskonale znanego z występów w polskich drużynach Australijczyka Igora Yudina. Gas Sales Piacenza może więc w Kępnie sprawić sporą niespodziankę!

Organizatorzy turnieju co roku pomagają również chorym dzieciom, które potrzebują pomocy. Siatkarze zagrali już m.in. dla Żanety, która walczyła z nowotworem, Gracjanowi (potrzebował wsparcia finansowego na kolejny etap operacji) oraz sparaliżowanej Zuzi Czachurze. Z kolei dochód ze sprzedaży biletów z tegorocznego turnieju trafi do podopiecznych Fundacji Pomocy Dzieciom i Osobom Chorym „Kawałek Nieba” oraz Fundacji Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową. – Turnieje Giganci Siatkówki zawsze organizowane są w szczytnym celu. Dlatego nasz zespół zawsze chętnie przyjmował zaproszenie. Cieszymy się, że możemy pomóc w zebraniu pieniążków na kolejne cele - mówił Mariusz Wlazły, atakujący PGE Skry Bełchatów i MVP mistrzostw świata z 2014 roku.

Kibice wciąż mogą kupować bilety na zawody, ale jest ich coraz mniej. Wejściówki w cenie 60 złotych na każdy dzień turnieju można kupić w biurze hali widowiskowo-sportowej w Kępnie przy ul. Sportowej 9 (poniedziałek-piątek w godz. 8-16), w QARIUM Kępno (codziennie w godz. 6-22) oraz online na www.pk.kepno.pl. - Tradycyjnie już podczas turnieju biletów może zabraknąć, więc radzimy nie czekać do ostatniej chwili, tylko kupić je już wcześniej - mówi Wojciech Rozdolski, organizator Gigantów Siatkówki.

Transmisję z turnieju przeprowadzi telewizja Polsat Sport.

Terminarz turnieju:
sobota (12 października):
Jastrzębski Węgiel - Power Volley Milano (godz. 14.45)
PGE Skra Bełchatów - Gas Sales Piacenza Volley (godz. 17.30)
niedziela (13 października):
Jastrzębski Węgiel - Gas Sales Piacenza Volley (godz. 14.45)
PGE Skra Bełchatów - Power Volley Milano (godz. 17.30)