Autor: PGE Skra

Michał Mieszko Gogol: Jesteśmy w ścisłej światowej czołówce

- Cała reprezentacja wykonała świetną pracę - mówi Michał Mieszko Gogol, trener PGE Skry i asystent Vitala Heynena w naszej narodowej kadrze. Jak szkoleniowiec podsumuje doskonały sezon biało-czerwonych?

Reprezentacja Polski w minionym sezonie kadrowym zdobyła kwalifikację olimpijską i medale Ligi Narodów, mistrzostw Europy i Pucharu Świata. Plan kadrowy został więc wykonany z nawiązką?
Michał Mieszko Gogol: - Myślę, że to świetny wynik dla polskiej siatkówki. Pojawiały się często dyskusje, że szkoda, że nie wywalczyliśmy lepszego medalu w mistrzostwach Europy, ale cała reprezentacja wykonała świetną pracę. Dawno nie mieliśmy tak obfitego w medale i sukcesy roku. Najbardziej pokazuje to sytuacja, że ludzie zaczynają narzekać na brązowy medal. Oznacza to, że Polska jest w ścisłej światowej czołówce i myśli tylko o zdobywaniu złota, tych najcenniejszych trofeów. Ten sezon był też bardzo solidnym przetarciem i doświadczeniem przed kolejnym, w którym mamy przecież igrzyska olimpijskie w Tokio.

Odkryciem sezonu reprezentacyjnego można nazwać Norberta Hubera z PGE Skry.
- Myślę, że wielu młodych zawodników dostało szansę gry w reprezentacji. Zwłaszcza turniej w Chicago był wrzuceniem ich na głęboką wodę, ale... pływali świetnie i to bez kół ratunkowych (uśmiech). Możemy się z tego cieszyć, bo jest to też budowanie tożsamości reprezentacji na kolejne lata. To informacja, że mamy wiele utalentowanej młodzieży, która w przyszłości będzie w mniejszym lub większym wymiarze stanowiła trzon kadry w kolejnym cyklu olimpijskim.

Przez cały sezon w reprezentacji Polski PGE Skra miała aż ośmiu reprezentantów...
- Na pewno jest to wielka duma dla PGE Skry, że w swoim składzie mamy aż tylu kadrowiczów. Oby przyczyniło się to do wyników w najbliższym sezonie, choć nie jest to łatwe, jeśli chodzi o okres przygotowawczy. Przez zawirowania w grze w Pucharze Świata i natłok imprez reprezentacyjnych, początek sezonu będzie dla nas wymagający, ale wierzę, że sobie poradzimy.

Kiedy kadrowicze wrócą do klubu?
- Sytuacja jest zróżnicowana. Zawodnicy przylatują w środę przed północą, a w czwartek i piątek dostaną czas dla rodzin oraz żeby dojść do siebie przy ośmiogodzinnym jetlagu. W sobotę spotkamy się razem w Poznaniu na Memoriale Arkadiusza Gołasia. Dzień później dołączy jeszcze Milad Ebadipour. Co ciekawe, niektórzy chcą już trenować w czwartek, ale dla ich własnego bezpieczeństwa będzie lepiej, jak od soboty zaczniemy zespajać naszą maszynę i iść do przodu już wszyscy razem.