Autor: PGE Skra

Marcin i Inni Potrzebują Twojej pomocy! - rejestracja dawców szpiku podczas Zlotu Kibiców PGE Skry

Miło nam poinformować, że podczas IX Ogólnopolskiego Zlotu Kibiców PGE Skry odbędzie się rejestracja potencjalnych dawców szpiku. Jednym z odbiorców może być Marcin, czyli rodowity bełchatowianin, który walczy o życie.

Mam na imię Marcin, mam 44 lata i od 6. roku życia mieszkam w Bełchatowie wspólnie z moją najbliższą rodziną: żoną – Anią, dwójką synów – Dominikiem, Miłoszem, moimi Rodzicami oraz Siostrą. Również moje życie zawodowe związane jest z Bełchatowem i Kopalnią, w której pracuję jako kierowca auta terenowego.

Na początku kwietnia 2019 w Klinice Hematologii w Łodzi usłyszałem diagnozę – ostra białaczka limfoblastyczna typu B. Od tego momentu rozpoczęła się walka, w której bardzo mocno wspiera mnie moja żona – Ania, która jest dla mnie bardzo opiekuńcza, nie poddaje się, dodając mi sił każdego dnia. Obecnie jestem na chemii podtrzymującej, po trzeciej, i ostatniej, konsolidacji. Lekarze zdecydowali, że potrzebne jest dla mnie przeszczepieniu szpiku od Dawcy niespokrewnionego. Pomimo choroby staram się normalnie żyć, nie zapominając o swoich pasjach – gotowaniu, jeździe samochodem, czytaniu książek przygodowych, słuchaniu polskiego rocka, ale przede wszystkim spędzaniu każdej wolnej chwili z moim 3 – letnim synkiem – Miłoszem, któremu bardzo mnie brakuje podczas wizyt w szpitalu. Nie bądź obojętny, poświęć chwilę na rejestrację jako potencjalny dawca szpiku – daj szansę mi i innym chorym na nowe życie. Zostań potencjalnym Dawcą szpiku!

Kto może zostać dawcą?
Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepu. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

Jak wygląda pobranie szpiku?
1) Pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej (ok. 80% przypadków) Krwiotwórcze komórki macierzyste pobiera się metodą zwaną aferezą. Przed pobraniem, przez 4 dni Dawca przyjmuje czynnik wzrostu G-CSF, aby zwiększyć ilość komórek macierzystych w krwi obwodowej. Jest to substancja produkowana również naturalnie w organizmie człowieka w momencie przechodzenia infekcji. Podczas przyjmowania czynnika mogą wystąpić objawy grypopodobne. W dniu pobrania na obu przedramionach Dawcy zakładane są dojścia dożylne. Krew przepływa z jednego ramienia poprzez tzw. separator komórek i wraca drugim dojściem dożylnym na przedramieniu do organizmu. Zabieg nie wymaga hospitalizacji i trwa około 3-4 godzin. W przypadku gdy ilość zebranych komórek macierzystych jest niewystarczająca, konieczne jest powtórzenie procedury następnego dnia.

2) Pobranie szpiku kostnego z talerza kości biodrowej (ok. 20% przypadków) Od Dawcy znajdującego się w znieczuleniu ogólnym z talerza kości biodrowej (nie jest to rdzeń kręgowy) pobiera się ok. 1 litra mieszaniny szpiku kostnego i krwi. Mieszanina ta zawiera ok. 5% całkowitej objętości szpiku kostnego, w pełni regenerującego się w organizmie w ciągu ok. 2 tygodni. Dawca przyjmowany jest na oddział zwykle dzień przed pobraniem szpiku. W szpitalu pozostaje 3 dni, a ewentualne zagrożenie ogranicza się do powszechnego ryzyka związanego z podaniem narkozy. Po pobraniu szpiku istnieje możliwość wystąpienia miejscowego bólu, podobnego do stłuczenia, który po kilku dniach mija.

Fundacja DKMS to aktualnie największa baza dawców szpiku w Polsce, w której zarejestrowanych jest i przebadanych ponad 1 592 735 (wrzesień 2019) potencjalnych dawców szpiku, a już ponad 7000 (wrzesień 2019) osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik, dając szansę na życie Pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie. Fundacja DKMS została zarejestrowana 28 listopada 2008 roku, jednak działalność rozpoczęła 25 lutego 2009 roku.