Autor: Biuro Prasowe

Ma 212 cm wzrostu, międzynarodowe doświadczenie i zagra w PGE GiEK Skrze!

PGE GiEK Skra Bełchatów ma nowego atakującego. Jest nim 23-letni Krystian Walczak. Mający 212 cm wzrostu zawodnik do żółto-czarnej drużyny przeniósł się po sezonie spędzonym w lidze bułgarskiej.

Jednym z dwóch atakujących w drużynie PGE GiEK Skry Bełchatów w sezonie 2024/2025 będzie Krystian Walczak. Zawodnik, który mimo młodego wieku zebrał już międzynarodowe doświadczenie.

W Polsce i zagranicą

Atakujący swoją przygodę z seniorską siatkówką rozpoczął na pierwszoligowych parkietach. Bronił barw Norwida Częstochowa, ZAKSY Strzelce Opolskie i BAS-u Białystok. To z tego ostatniego klubu przeniósł się na rozgrywki 2022/2023 do tureckiego Hatay Buyuksehir Belediyespor. Ze względu na ogromną tragedię - trzęsienie ziemi, jakie nawiedziło region, wrócił do kraju. Sezon dokończył KPS-ie Siedlce. Z niego ponownie trafił do ligi zagranicznej, a miniony sezon spędził w bułgarskim Montana Volley.

- Krystian jest zawodnikiem łączącym wszystkie aspekty, na których nam zależy. Jest młody, z ogromnym potencjałem, świetnymi warunkami fizycznymi i doświadczeniem. Wszystko to będzie wartością dodaną dla naszej drużyny - ocenił Wiesław Deryło, prezes KPS Skra Bełchatów. - Tworząc zespół na najbliższy sezon, zależało nam, by był perspektywiczny, ale już teraz groźny dla każdego. Myślę, że nam się to udało. Wierzymy, że umiejętności i doświadczenie Krystiana odegrają w nim znaczącą rolę - dodał Tomasz Koprowski, wiceprezes KPS Skra Bełchatów.

Po lidze bułgarskiej PlusLiga

Ostatnia drużyna Krystiana Walczaka w ćwierćfinale minionego sezonu ligi bułgarskiej trafiła na późniejszego wicemistrza kraju - CSKA i nie zdołała awansować dalej. W obu tych meczach nowy atakujący PGE GiEK Skry był jednym z najczęściej punktujących zawodników w swojej drużynie. Warto dodać, że w fazie zasadniczej Montana Volley uplasował się na czwartym miejscu w tabeli.

W całym sezonie ligi bułgarskiej Krystian Walczak wystąpił w 24 meczach i zdobył w nich 337 punktów. To daje średnią ponad 14 punktów na mecz. Na ten dorobek złożyło się 279 udanych ataków (skuteczność na poziomie ponad 45%), 34 bloki i 24 asy serwisowe.

Wyniki atakującego pozwoliły mu uplasować się w dziesiątce najlepiej punktujących zawodników ligi bułgarskiej, zarówno pod względem ogólnej liczby zdobytych punktów, jak i w średniej punktów zdobytych na set.

- Po sezonie w bułgarskim klubie z Montany czekałem na nowe wyzwania i klub, w którym będę mógł dalej rozwijać się, jako siatkarz. Kiedy dostałem wiadomość, że mogę spędzić najbliższy sezon w Bełchatowie, pod okiem trenera Gheorghe Crețu, od razu wiedziałem, że to jest możliwość, której wyczekiwałem - przyznał Krystian Walczak. - Jednym z moich celów było dostać się do Plusligi. W dodatku mam możliwość dołączenia do klubu z przeogromną historią i bardzo się z tego powodu cieszę. Siatkarsko będę dawać z siebie wszystko, żeby poszerzać swoje umiejętności i pomóc drużynie. Liczę, że całym klubem, jako jedność, uda nam się osiągnąć satysfakcjonujący rezultat i będziemy szli w dobrym kierunku - zapewnił atakujący.

Krystian Walczak ma na swoim koncie brązowe medale młodzieżowych mistrzostw Polski oraz wygrany Turniej Nadziei Olimpijskich. W 20218 roku wywalczył również złoto w mistrzostwach Europy Wschodniej EEVZA.