Autor: IBB Polonia Londyn

IBB Polonia Londyn opuszcza Bełchatów

Zgrupowanie IBB Polonii Londyn w Bełchatowie, które rozpoczęło się w sierpniu, dobiegło końca. 

Pobyt w Polsce był spowodowany Brexitem i brakiem wiz sportowych dla siatkarzy. Organizację zgrupowania londyńczykom ułatwił klub partnerski – PGE Skra Bełchatów, który zaprosił angielską ekipę do siebie i umożliwił korzystanie z infrastruktury sportowej w hali „Energia". Po porażce w Pucharze CEV z holenderskim Orionem Doetinchem i odpadnięciu z europejskich rozgrywek, zawodnikom wygasły kontrakty i większość z nich zakończyła współpracę z klubem. Mistrzowie Anglii teraz będą rozgrywać już tylko spotkania na krajowym podwórku.

Mistrzowie Anglii zdecydowali się na alokację drużyny do Polski, ponieważ wystąpiły niezależne od klubu opóźnienia w procesie pozyskania wiz sportowych dla zawodników. IBB Polonia Londyn przyleciała do Polski, aby tutaj przygotowywać się do występów na arenie europejskiej. Od końca sierpnia do października trenowała do rozgrywek Ligi Mistrzów. Niestety po przegranych meczach z białoruskim Shakhitorem Soligorsk, które zostały rozegrane na neutralnym gruncie – w Bełchatowie, podopieczni szkoleniowca Vangelisa Koutouleasa odpadli z rozgrywek. Koniec udziału w tym turnieju dał im możliwość gry w Pucharze CEV. Niestety, w listopadzie klub przegrał spotkanie z Orionem Doetinchem w 1/32 Pucharu i zakończył występy w rozgrywkach organizowanych przez Europejską Konfederację Siatkówki w sezonie 2021/22. Mimo ostatecznie niesatysfakcjonującego wyniku, IBB Polonia Londyn rozwinęła się zarówno pod względem sportowym, jak i organizacyjno-biznesowym. 

– Czas opuścić nasz drugi dom. Cieszę się, że ciągle mamy tak duże wsparcie z PGE Skry Bełchatów i mogliśmy spędzić w ich hali kolejne kilka miesięcy. Dziękuję za całą pomoc w trakcie naszego pobytu. Niestety udział w europejskich Pucharach dobiegł końca i wracamy do Londynu, by tutaj skupić się na rodzimych rozgrywkach. W lidze angielskiej stawiamy na młodzież z naszej akademii i trzon składu z poprzednich lat, składający się z zawodników, którzy mogą bez żadnych problemów żyć i grać w Anglii. Wszystkim siatkarzom, z którym przychodzi się nam rozstać dziękuję bardzo za ich zaangażowanie i życzę powodzenia w dalszej karierze. – powiedział prezes IBB Polonii Londyn, Bartek Łuszcz.

– Bardzo dobrze czuliśmy się w Bełchatowie. Po spotkaniach kończących nasz pobyt w Polsce okazuje się, że zachowywaliśmy się należycie i dla PGE Skry to także była przyjemność gościć nas u siebie. Cieszę się, że pozostawiliśmy po sobie dobre wrażenie. W związku z powyższym to na pewno nie był ostatni raz, kiedy korzystaliśmy z ich uprzejmości. Naszym przyjaciołom raz jeszcze bardzo dziękujemy i życzymy sukcesów w dalszej części sezonu. – powiedział Jacek Ambroży, główny udziałowiec klubu oraz właściciel IBB Builders Merchants – sponsora strategicznego.

– Cieszę się, że Bełchatów i PGE Skra mogli być tak gościnni dla naszych przyjaciół z Londynu. Oba kluby po raz kolejny pokazały, że mogą na siebie liczyć. Wydaje mi się, że stworzyliśmy IBB Polonii znakomite warunki do treningu i rozgrywania meczów towarzyskich, jak i Ligi Mistrzów. Szkoda, że nasi przyjaciele nie kontynuują swojej przygody w europejskich pucharach, ale na pewno było to dla nich duże doświadczenie, które wykorzystają w przyszłości. Zawsze jesteśmy otwarci na współpracę i... do zobaczenia! – powiedział Konrad Piechocki, prezes KPS Skra Bełchatów S.A.

Po trudnym i nie do końca udanym sezonie europejskim, IBB Polonia Londyn będzie kontynuować swoje działania w Londynie. Skupi się na rodzimej lidze i pucharze oraz rozwoju akademii Pro Volley, która jest także jednym z priorytetów angielskiego klubu.

– Jeśli chodzi o poziom sportowy, myślę, że podnieśliśmy swoją wewnętrzną poprzeczkę. Stworzyliśmy skład, który reprezentował najlepszy dotychczas poziom. Natomiast niestety jest to ciągle zbyt mało na granie w Lidze Mistrzów. Ta nazwa nie bez kozery się wzięła. W rozgrywkach rywalizują mistrzowie swoich krajów, więc drużyny ograne i z mocnymi składami. Przed nami gorący okres analizy i oceny sytuacji od strony sportowo-technicznej. Wiemy, że jesteśmy coraz bliżej poziomu drużyn biorących udział w rozgrywkach CEV, dlatego być może w przyszłych sezonach pójdziemy w kierunku dalszego wzmacniania drużyny lub wyszkolenia własnych zawodników, ale rozmowy na ten temat i podejmowanie decyzji dopiero przed nami. Mogę natomiast potwierdzić, że rok do roku jest u nas coraz lepiej przede wszystkim od strony organizacyjno-administracyjnej oraz marketingowej. Uważam, że na tę chwilę, cel strategiczny, jakim jest budowanie i zwiększanie potencjału jest spełniony. Poprawiamy się w każdym z elementów, chociaż chcielibyśmy robić to w jeszcze szybszym tempie – dodał Jacek Ambroży.

– Plan na teraz to granie ligi angielskiej. Mamy do tej pory wygrane wszystkie mecze. Jesteśmy też w ćwierćfinale Pucharu Anglii. Idziemy prawidłową ścieżką na krajowym podwórku i będziemy chcieli zdobyć mistrzostwo, abyśmy mieli otwarte drzwi do Ligi Mistrzów w kolejnym sezonie, a czy weźmiemy w niej udział ponownie – zobaczymy. Teraz będziemy bazować w dużej części na naszej akademii Pro Volley. Młodzież miała swój udział w ostatnich zwycięstwach, więc cieszymy się, że mają oni taki potencjał i chęci do gry w na najwyższym poziomie w kraju – zakończył Jacek Ambroży.