Autor: Aleksandra Filipiak-Graczykowska

Dwa zwycięstwa PGE Skry w turnieju Giganci Siatkówki

Dwa zwycięstwa zanotował zespół PGE Skry Bełchatów w rozgrywanym w Twardogórze turnieju charytatywnym Giganci Siatkówki. Bełchatowianie w sobotę wygrali 3:1 z VC Greenyard Maaseik, a w niedzielę pokonali 3:0 Knack Volley Roeselare.

Charytatywny turniej Giganci Siatkówki rozegrany został już po raz 13. W tym roku poświęcony był pomocy dzieciom z Ukrainy. Obok PGE Skry Bełchatów, wziął w nim udział Jastrzębski Węgiel oraz dwa zespoły z Belgii: VC Greenyard Maaseik i Knack Volley Roeselar

Pierwszym rywalem PGE Skry była w sobotę drużyna z Maaseik. Trener Joel Banks mógł już skorzystać z usług wszystkich zawodników, w tym reprezentantów Polski: Mateusza Bieńka, Karola Kłosa i Grzegorza Łomacza. Premierowy set przez dłuższy czas toczył się punkt za punkt, ale w końcówce to Belgowie odskoczyli na 20:17. Szkoleniowiec PGE Skry poprosił o przerwę, która przyniosła efekt, bo jego zespół szybko doprowadził do remisu po 20, a później zagrał skuteczne akcje w zagrywce i bloku, wygrywając seta do 23. W drugiej partii bełchatowianie osiągnęli kilkupunktową przewagę (12:9, 17:11) i choć Belgowie w końcówce częściowo ją zniwelowali, to jednak PGE Skra nie dała sobie wydrzeć zwycięstwa - seta skutecznym atakiem zakończył Filippo Lanza. W trzeciej odsłonie zespół VC Greenyard od początku narzucił bełchatowianom swój styl gry, był skuteczny w ataku i długo prowadził. Zespół Joela Banksa potrafił co prawda zniwelować straty w końcówce - było 18:18, później 23:23, ale najpierw zablokowany został Dick Kooy, a seta asem serwisowym zakończył jeden z graczy z Belgii. Przegrana partia podrażniła PGE Skrę - w czwartym secie bełchatowianie szybko wypracowali sobie przewagę, której nie oddali aż do końca. Ostatecznie wygrali seta do 18, a cały mecz 3:1.

W niedzielę rywalem dziewięciokrotnych mistrzów Polski był zespół Knack Volley Roeselare. Początek spotkania był wyrównany, ale w drugiej fazie seta bełchatowianie odskoczyli rywalom na kilka punktów (20:15) i utrzymali ten dystans do końca, wygrywając partię do 20. Najbardziej wyrównany był drugi set - choć PGE Skra prowadziła 11:6, 14:10 oraz 16:12, to jednak Knack Volley doprowadził do remisu po 16, a później wyszedł na prowadzenie 19:17. Bełchatowianie w końcówce zachowali jednak koncentrację, poprawili skuteczność i wygrali do 23. W trzeciej partii żółto-czarni ani na chwilę nie pozwolili rywalom złapać kontaktu punktowego - dobrze zagrywali, wykorzystywali kontry, a także podbijali sporo piłek w obronie. Ostatecznie wygrali seta do 19, a cały mecz 3:0.

W XIII charytatywnym turnieju Giganci Siatkówki najlepszy okazał się Jastrzębski Węgiel, który zarówno w sobotnim, jak i niedzielnym meczu wygrał 3:0. PGE Skra z gorszym stosunkiem setów zajęła drugie miejsce. Za tydzień, w niedzielę 2 października o 14:45, bełchatowianie zainaugurują rozgrywki ligowe wyjazdowym spotkaniem z Aluronem CMC Wartą Zawiercie.

PGE Skra Bełchatów - VC Greenyard Maaseik 3:1 (25:23, 25:21, 25:27, 25:18)

PGE Skra Bełchatów - Knack Volley Roeselare 3:0 (25:20, 25:23, 25:19)

Fot. https://gigancisiatkowki.eu/