Autor: PGE Skra

Bełchatów najbardziej kojarzącym się z siatkówką miastem w Polsce

O tym, że PGE Skra jest dumą Bełchatowa, nie trzeba nikogo przekonywać. Co ciekawe, miasto zwyciężyło w badaniu na miejscowość kojarzącą się w największym stopniu z siatkówką.

Badanie zostało zrealizowane na ogólnopolskiej próbie 1001 respondentów zarejestrowanych w internetowym panelu badawczym Pentagon Online oraz na próbie 1973 respondentów rekrutowanych spośród osób śledzących profile społecznościowe należące do Polskiej Ligi Siatkówki i klubów uczestniczących w rozgrywkach PlusLigi i Ligi Siatkówki Kobiet.

Jako technikę badawczą wykorzystano ankietę internetową (CAWI). Próba ogólnopolska dobierana była metodą kwotową i jest reprezentatywna pod względem struktury płci i wieku dla populacji mieszkańców Polski w wieku 18-65 lat.Okazało się, że siatkówka jest znakomitym narzędziem promocji miast. Do miejscowości najczęściej kojarzonych z siatkówką należą Bełchatów (spontanicznie wymieniony przez 21% wszystkich respondentów – również nie interesujących się tą dyscypliną sportu), Kędzierzyn-Koźle (14%) i Warszawa (13%). Pierwsze dwa z wymienionych to stosunkowo małe miasta powiatowe, które pojawiają się w zbiorowej świadomości przede wszystkim właśnie dzięki klubom sportowym.

Do najpopularniejszych klubów PlusLigi należą te, które w ostatnich latach odnosiły największe sukcesy sportowe, m.in. zdobywając tytuły mistrza Polski: PGE Skra Bełchatów (wskazana przez 44% pytanych), ZAKSA Kędzierzyn-Koźle (31%) i Asseco Resovia (25%). W przypadku Ligi Siatkówki Kobiet dominuje wyraźnie Chemik Police (31%).

Jeśli chodzi o rozpoznawalność gwiazd PlusLigi, to na pierwszym miejscu był Bartosz Kurek, czyli w minionym sezonie gracz ONICO Warszawa, a w przeszłości PGE Skry. Kolejne trzy miejsca zajęli zawodnicy bełchatowskiej drużyny: Mariusz Wlazły, Karol Kłos i Artur Szalpuk.

Z kolei w klasyfikacji "wizerunek sportowców", czyli w wyborze siatkarza budzącego najwięcej sympatii zwyciężył Jakub Kochanowski, środkowy PGE Skry. Kolejne dwa miejsca zajęli Paweł Zatorski i Kurek.

Kibice mieli za zadania również spontanicznie rozpoznać sponsorów w PlusLidze. Pierwsze trzy miejsca zajęły Plus, Orlen i Mikasa, a czwarte PGE Polska Grupa Energetyczna, czyli jedyny sponsor klubowy, a nie całej ligi.