Autor: Biuro Prasowe

Andrea Gardini nowym trenerem PGE Skry Bełchatów

Włoch Andrea Gardini do końca sezonu 2022/2023 będzie pierwszym trenerem drużyny PGE Skry Bełchatów.

Andrea Gardini jest jednym z najbardziej utytułowanych włoskich siatkarzy. Grał na pozycji środkowego, w reprezentacji swojego kraju wystąpił 418 razy. Jako zawodnik wywalczył dwa medale olimpijskie: srebrny w 1996 r. w Atlancie i brązowy w 2000 r. w Sydney, trzy mistrzostwa świata (w 1990, 1994 i 1998 r.), cztery mistrzostwa Europy (w 1989, 1993, 1995 i 1999 r.), sześć złotych medali Ligi Światowej oraz Puchar Świata w 1995 r. W karierze klubowej siedmiokrotnie wygrywał mistrzostwo Włoch, ma na koncie również wiele innych trofeów krajowych.

Po zakończeniu kariery sportowej Andrea Gardini przez pewien czas pełnił funkcję dyrektora sportowego Modeny. W latach 2011-2013 był asystentem Andrei Anastasiego - ówczesnego selekcjonera reprezentacji Polski. Następnie pracował jako pierwszy trener w Indykpolu AZS-ie Olsztyn i Grupie Azoty ZAKSIE Kędzierzyn-Koźle. Z zespołem z Kędzierzyna zdobył mistrzostwo i wicemistrzostwo Polski, Puchar Polski oraz zagrał w Final Four Ligi Mistrzów. Później wrócił do Włoch, gdzie prowadził drużynę Gas Sales Piacenza, a w styczniu 2021 r. objął Jastrzębski Węgiel, z którym wywalczył mistrzostwo Polski.

Andrea Gardini będzie szkoleniowcem PGE Skry Bełchatów do końca sezonu 2022/2023, jednak obie strony nie wykluczają, że po zakończeniu rozgrywek będą rozmawiać o przedłużeniu umowy.

- To dla mnie naprawdę duży zaszczyt być w klubie z tak wyjątkową historią, jak PGE Skra Bełchatów. To klub, który grał w Final Four Ligi Mistrzów, wielokrotnie wygrywał mistrzostwo Polski i Puchar Polski. Praca w PGE Skrze to dla mnie wielka radość, duża szansa i wyzwanie - mówi Andrea Gardini.

- Znaleźliśmy się w takim momencie, że drużyna potrzebuje nowego, świeżego impulsu do pracy. Wierzymy, że jest go w stanie dać trener Gardini. Do końca sezonu zasadniczego pozostało 8 spotkań, do zdobycia są 24 punkty, więc w tabeli może się jeszcze zmienić wiele. Będziemy walczyć do ostatniego meczu o jak najlepszy rezultat na koniec sezonu - dodał Konrad Piechocki, prezes KPS Skra Bełchatów SA.

Asystentem trenera Gardiniego w sztabie szkoleniowym będzie Radosław Kolanek.