Autor: PLS

Aż 44 graczy z play-off mistrzostw świata zagra w PlusLidze!

Przed nami decydujące starcia w walce o mistrzostwo świata. Szesnaście drużyn rywalizuje o medale mundialu w Polsce i w Słowenii, a swoich składach ma aż 44 graczy, których już od października będziemy mogli oglądać w nowym sezonie PlusLigi!

W składach reprezentacji, które awansowały do 1/8 finału, jest 32 siatkarzy z zagranicy, którzy będą występowali w PlusLidze oraz dwunastu polskich kadrowiczów, którzy od października będą stanowili o sile rozgrywek ligowych w Polsce. Łącznie to prawie 20 procent wszystkich graczy, którzy powalczą w 1/8 finału mistrzostw świata!

Bardzo się cieszę, że prezesom naszych klubów udaje się pozyskiwać tak wielu świetnych graczy z zagranicy, a także stawiać na najlepszych polskich siatkarzy – mówi Artur Popko, prezes Polskiej Ligi Siatkówki. – Nawet sama liczba tak dobrych graczy pokazuje, jakie emocje czekają nas w najbliższym sezonie PlusLigi. W tej chwili pozostaje nam trzymać kciuki za biało-czerwonych, a za kilka tygodni zaczniemy cieszyć się naszymi rozgrywkami. Oby do Polski przyjechało jak najwięcej medalistów mistrzostw świata – dodaje.

Najliczniejsza w PlusLidze jest kolonia graczy ze Stanów Zjednoczonych, bo aż sześciu z nich zagra w sezonie 2022/2023. – Jestem niezmiernie podekscytowany ponowną grą w PlusLidze. Lublin to świetne miasto. Znam też kilku kolegów, którzy będą tam grali i już przygotowują się do sezonu ligowego. Cieszę się z powrotu do Polski. Będę chciał się sprawdzić w PlusLidze i udowodnić swoje umiejętności – mówi Jeffrey Jendryk, nowy gracz LUK Lublin, który wraz z kolegami najpewniej będzie rywalem biało-czerwonych w ćwierćfinale mundialu. Tylko jedna z tych reprezentacji zagra o medale...

Pięciu swoich reprezentantów będą mieli w PlusLidze Niemcy i Ukraińcy, po czterech Francuzi i Argentyńczycy. Będzie też trzech Serbów, po dwóch Słoweńców i Holendrów, a także gracz z Japonii. Co równie istotne, PlusLiga ma także swoich licznych przedstawicieli w sztabach drużyn walczących na mundialu. Trenerem reprezentacji Niemiec jest mistrz świata Michał Winiarski, który w październiku zadebiutuje w ekipie Aluronu CMC Warty Zawiercie, razem z nim pracuje specjalista przygotowania motorycznego Jakub Gniado, a statystykiem jest Damian Musiak z GKS Katowice. Marcelo Mendez (Jastrzębski Węgiel) prowadzi Argentynę, a Ugis Krastinš (Barkom Każany Lwów) Ukrainę. Bogdan Szczebak (Jastrzębski Węgiel) jest statystykiem Słowenii, kilku reprezentantów PlusLigi mamy także oczywiście w sztabie biało-czerwonych, z asystentem Pawłem Ruskiem (trener Cuprum Lubin) na czele. W sztabie reprezentacji USA pracuje Javier Weber (trener Indykpolu AZS Olsztyn).

To dla nas dodatkowa radość, że nasi fachowcy od przygotowania czy statystycy są tak cenieni za granicą – podkreśla prezes Popko. – A przecież było ich więcej, pracowali także w sztabach tych drużyn, które pożegnały się już z mistrzostwami w fazie grupowej. Z pewnością dla wszystkich naszych przedstawicieli na mundialu to wspaniała okazja do zebrania nowych doświadczeń i jeszcze podniesienia swoich kwalifikacji. To będzie procentowało dla całej PlusLigi – dodaje.

Nowy sezon PlusLigi wystartuje w piątek 30 września.

Gracze zagraniczni z PlusLigi w 1/8 finału MŚ

Argentyna

Matias Sanchez (rozgrywający, Ślepsk Malow Suwałki), Jan Martinez Franchi (przyjmujący, Trefl Gdańsk), Santiago Danani (libero, Aluron CMC Warta Zawiercie), Nicolas Zerba (środkowy, PSG Stal Nysa)

Francja

Benjamin Toniutti (rozgrywający, Jastrzębski Węgiel), Kevin Tillie (przyjmujący, Projekt Warszawa), Stephen Boyer (atakujący, Jastrzębski Węgiel), Trevor Clevenot (przyjmujący, Jastrzębski Węgiel)

Holandia

Robbert Andringa (libero, Indykpol AZS Olsztyn), Twan Wiltenburg (środkowy, Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle)

Japonia

Kento Miyaura (atakujący, PSG Stal Nysa)

Niemcy

Lukas Kampa (rozgrywający, Trefl Gdańsk), Moritz Karlitzek (przyjmujący, Indykpol AZS Olsztyn), Jan Zimmermann (rozgrywający, BBTS Bielsko-Biała), Florian Krage (środkowy, Cuprum Lubin), Linus Weber (atakujący, Projekt Warszawa)

Serbia

Uros Kovačević (przyjmujący, Aluron CMC Warta Zawiercie), Miran Kujundžić (przyjmujący, Ślepsk Malow Suwałki), Aleksandar Atanasijević (atakujący, PGE Skra Bełchatów)

Słowenia

Jan Kozamernik (środkowy, Asseco Resovia Rzeszów), Klemen Čebulj (przyjmujący, Asseco Resovia Rzeszów)

Stany Zjednoczone

Jeffrey Jendryk (środkowy, LUK Lublin), Torey DeFalco 9przyjmujący, Asseco Resovia Rzeszów), Joshua Tuaniga (rozgrywający, Indykpol AZS Olsztyn), David Smith (środkowy, Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle), Erik Shoji (libero, Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle), Taylor Averill (środkowy, Indykpol AZS Olsztyn)

Ukraina

Ilja Kowalow (przyjmujący, Cuprum Lubin), Jurij Semeniuk (środkowy, Projekt Warszawa), Ołeh Szewczenko (przyjmujący, Barkom Każany Lwów), Wasyl Tupczyj (atakujący, Barkom Każany Lwów), Dmytro Kanajew (libero, Barkom Każany Lwów)

Polscy gracze w MŚ

Marcin Janusz, Łukasz Kaczmarek i Aleksander Śliwka (wszyscy Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle), Grzegorz Łomacz, Mateusz Bieniek, Karol Kłos ( wszyscy PGE Skra Bełchatów), Tomasz Fornal, Jakub Popiwczak (obaj Jastrzębski Węgiel), Paweł Zatorski, Jakub Kochanowski (obaj Asseco Resovia Rzeszów), Mateusz Poręba (Indykpol AZS Olsztyn), Bartosz Kwolek (Aluron CMC Warta Zawiercie).