Autor: Aleksandra Filipiak-Graczykowska

100 meczów Aleksandara Atanasijevicia w PlusLidze w barwach PGE Skry

Spotkanie 30. kolejki fazy zasadniczej z LUK-iem Lublin było setnym występem serbskiego atakującego Aleksandara Atanasijevicia w barwach PGE Skry Bełchatów w PlusLidze.

Aleksandar Atanasijević trafił do PGE Skry w 2011 r. z Partizana Belgrad. Miał wtedy 20 lat i był uznawany za ogromny talent serbskiej siatkówki – był mistrzem swojego kraju w barwach Partizana, latem 2011 r. wywalczył z kadrą juniorów brąz mistrzostw świata i został najlepiej punktującym zawodnikiem tej imprezy, a później pojechał z reprezentacją seniorów na mistrzostwa Europy, które Serbia wygrała, ale młody Atanasijević był wówczas atakującym nr 3 w drużynie narodowej.


 

W Bełchatowie Aleks miał być przede wszystkim zmiennikiem Mariusza Wlazłego. W PlusLidze zadebiutował już w pierwszym spotkaniu sezonu 2011/2012 z Lotosem Trefl Gdańsk – pojawił się wtedy na placu gry na kilka minut w pierwszym secie i zdobył 2 punkty. Choć miewał problemy ze zdrowiem, to z czasem zaczął grać więcej, a podstawowym atakującym PGE Skry był w sezonie 2012/2013 – trener Jacek Nawrocki zdecydował się na ryzykowny manewr i... przestawił Mariusza Wlazłego na przyjęcie. Właśnie w sezonie 2012/2013 Atanasijević w meczu z Asseco Resovią zanotował swój najlepszy pod względem liczby punktów występ w PGE Skrze – zdobył wówczas łącznie 31 "oczek", 26 z ataku i 5 bezpośrednio z zagrywki. Jednak co ciekawe, więcej – bo 7 asów serwisowych – Serb zanotował w niedawnym spotkaniu 28. kolejki bieżącego sezonu PlusLigi, w którym bełchatowianie wygrali 3:2 z Jastrzębskim Węglem.

Łącznie, w trakcie swojego pierwszego pobytu w PGE Skrze Atanasijević wywalczył z klubem wicemistrzostwo Polski, Puchar Polski, srebrny medal Ligi Mistrzów oraz brązowy medal Klubowych Mistrzostw Świata. W maju 2013 r. ogłoszono odejście Atanasijevicia z Bełchatowa – jego statystyki zatrzymały się wówczas na 39 meczach w PlusLidze.


Serb trafił do Sir Safety Perugia, w którym spędził osiem kolejnych sezonów. W maju 2021 r. klub z Bełchatowa poinformował, że Atanasijević znów będzie bronił żółto-czarnych barw. Od tego czasu jest podstawowym atakującym PGE Skry. W bieżącym sezonie PlusLigi zdobył łącznie 421 punktów, z czego 355 w ataku. Mecz z LUK-iem Lublin był dla niego spotkaniem nr 100 w PGE Skrze w rozgrywkach ligowych.