Autor: Maciej Nowocień

PGE Skra na sezon 2019/2020: Karol Kłos

Karol Kłos po turnieju finałowym Ligi Narodów ponownie jest na ustach całej siatkarskiej Polski. Środkowy PGE Skry zanotował znakomite występy, co świetnie rokuje przed zbliżającym się powoli sezonem ligowym.

Kłos jest dobrze znanym zawodnikiem, zarówno w PGE Skrze, ale również jako reprezentant Polski. Środkowy występuje w bełchatowskim klubie od 2010 roku, więc powoli staje się ikoną naszej drużyny. - W PGE Skrze spędziłem więcej siatkarskiego życia, niż gdziekolwiek indziej. Jest to już dłuższy okres czasu, niż w Warszawie, gdzie zaczynałem swoją przygodę ze sportem - mówi.

Jak sam wspomniał, Kłos rozpoczynał karierę w stołecznym Metrze. Jako kadet zdobył srebrny medal mistrzostw Europy. Następnie grał w Legii Warszawa, a od 2008 roku reprezentował AZS Politechnika Warszawska, choć już jako... zawodnik PGE Skry. Do klubu ze stolicy został wypożyczony na dwa lata, a potem wrócił do Bełchatowa i... osiadł na dobre!

- Nie ma czegoś na świecie, czego nie można byłoby zmienić na lepsze, więc dla mnie Bełchatów jest dla mnie tym, czego chcę. Czuję się tu spełniony i chcę się spełniać dalej. W Bełchatowie jest wszystko, czego potrzebuję - mówi zawodnik.

O tym, że Kłos bardzo dobrze czuje się w Bełchatowie i PGE Skrze, świadczą jego sukcesy z klubem. Przez dziewięć lat zdobył siedem medali mistrzostw Polski, w tym trzy złote. Do tego dołożył trzy krajowe Puchary i cztery Superpuchary. Kłos zaistniał również w klubowych rozgrywkach międzynarodowych: w Lidze Mistrzów zdobył srebro i brąz, podobnie jak w Klubowych Mistrzostwach Świata.

- Naprawdę dalej chcę grać o najwyższe cele i chcę wygrywać. To, że w jednym sezonie wygraliśmy mistrzostwo Polski, oznacza, że w kolejnym również chciałbym zdobyć złoty medal PlusLigi. Zawsze dużo od siebie wymagam, a czasem nawet chorobliwie za dużo. A klub ma również ogromne oczekiwania wobec nas - nie ukrywa Kłos.

Michał Mieszko Gogol, nowy trener PGE Skry: - Karol dysponuje bardzo dobrą zagrywką. Potrafi zmieniać strefy i rozpocząć akcję z pierwszej czy piątej strefy, a przy tym posłać piłkę po prostej lub po przekątnej. Jest w tym ogromna różnorodność i Karol zachowuje przy tym jakość. Jest bardzo szybkim zawodnikiem w bloku. Ma ogromnego nosa na środku, potrafi analizować taktykę. Jest szybki w dojściu na nogach, potrafi bardzo dobrze przełożyć ręce przy pierwszym tempie.

Środkowy PGE Skry ma również bogatą karierę reprezentacyjną. Brązowy medal Ligi Narodów, który wspólnie z kolegami wywalczył w minioną niedzielę to jeden z wielu sukcesów Kłosa. Przede wszystkim to mistrz świata z 2014 roku i brązowy medalista mistrzostw Europy. Krążek z tego samego kruszcu zdobył z reprezentacją na Pucharze Świata, a może pochwalić się również srebrem z Uniwersjady.

Co ciekawe, aktualny sezon, w którym Kłos został kapitanem reprezentacji pod nieobecność Michała Kubiaka i Grzegorza Łomacza, jest pierwszym po rocznej przerwie środkowego od kadry. - W poprzednim sezonie odmówiłem, ale teraz bardzo chciałbym trafić do reprezentacji - mówił przed sezonem kadrowym Kłos. - To jest jednak decyzja trenera. Teraz mogę mówić, że czuję się doskonale i będę walczył w kadrze, a potem nie dostanę powołania. Zgłaszam gotowość i mam nadzieję, że będę mógł wrócić do reprezentacji. Z całym szacunkiem dla PGE Skry i Ligi Mistrzów, ale czegoś takiego, jak w kadrze, z pełnymi halami kibiców, nie przeżyje się nigdzie indziej.

Jak widać - opłacało się. Liczymy, że Karol nie pokazał jeszcze wszystkiego w tym sezonie kadrowym i powalczy o kwalifikację olimpijską oraz mistrzostwo Europy...

fot. FIVB