Autor: Maciej Nowocień

PGE Skra na sezon 2019/2020: David Fiel

David Fiel to zawodnik, który dołączył do PGE Skry podczas minionego sezonu. Kubańczyk został jednak w zespole i spędzi w Bełchatowie kolejny rok.

Gdy w poprzednim sezonie kontuzji kolana doznał Patryk Czarnowski i sztab medyczny klubu zdiagnozował, że środkowy będzie musiał pauzować kilka miesięcy, zarząd PGE Skry rozpoczął poszukiwania nowego zawodnika na tę pozycję. Akurat wolny na rynku był Fiel, który bardzo szybko porozumiał się z klubem i podpisał umowę do końca sezonu.

26-letni siatkarz ma 204 cm wzrostu i waży 93 kg. Dobre warunki fizyczne to jednak nie wszystkie atuty Kubańczyka, ponieważ Fiel dysponuje wyjątkowym wyskokiem. Potrafi zaatakować piłkę z pułapu 374 cm, a jego zasięg w bloku to 369 cm. I trzeba przyznać, że na treningach czy w meczach PGE Skry nieraz pokazywał się z bardzo dobrej strony.

Zanim Fiel trafił do PGE Skry, występował w katarskim El Jaish (sezon 2016/2017), z którym wywalczył wicemistrzostwo kraju. Kubańczyk może pochwalić się również występami w swojej narodowej reprezentacji. Jego największymi sukcesami jest brąz Ligi Światowej (2012) oraz mistrzostw Ameryki Północnej, Środkowej i Karaibów (2013). Kadra Kuby z Fielem w składzie wywalczyła także Puchar Panamerykański, a gracz PGE Skry został uznany jako najlepszy środkowy turnieju. W Polsce z kolei trenował ze swoją reprezentacją podczas mistrzostw świata 2014.

- Pamiętałem tego zawodnika z meczów Ligi Światowej, ale musieliśmy sprawdzić jego aktualną formę - mówił Konrad Piechocki, prezes PGE Skry.

Sympatyczny i bardzo lubiany w zespole zawodnik szybko odnalazł się w drużyniee PGE Skry, choć... miał obawy przed przyjściem do tak utytułowanej ekipy. - Myślałem, że każdy będzie mówił, że to nie jest dla mnie odpowiedni poziom. Myliłem się, bo wszyscy w klubie przyjęli mnie bardzo pozytywnie. Cały czas "pchają" mnie do przodu, wspierają. Pierwszy raz w klubie czuję się jak w domu i to niesamowite uczucie - mówił po kilku pierwszych treningach Fiel.

Co ciekawe, bliskim kolegą Fiela jest Wilfredo Leon, czyli siatkarz, który otrzymał polskie obywatelstwo i niedługo zadebiutuje w biało-czerwonej kadrze. - Najczęściej widzimy w Kielcach, gdzie ostatnio mieszkałem. Zna się też z moją żoną. To bardzo fajny gość. Kiedy nie miałem klubu, mogłem na niego liczyć. To mój brat! - uśmiecha się Fiel.

W minionym sezonie Kubańczyk zagrał w 11 meczach PlusLigi. Łącznie zdobył 29 punktów, z czego aż 15 w meczu przeciwko Treflowi Gdańsk. Choć nie omijały go kontuzje, to Fiel robił wszystko, by notować jak najwięcej występów w PGE Skrze. - Teraz zrobię wszystko, by zostać w PGE Skrze przez kolejne pięć, nawet dziesięć lat! Naprawdę polubiłem ten klub - cieszy się Fiel.

Trener Michał Mieszko Gogol: - Trudno mi się na razie wypowiadać na temat Davida, bo nie widziałem wielu meczów z jego udziałem. Z pewnością jednak będzie ciężko pracował na treningach, by wskoczyć do pierwszego składu. Liczę na to, że ominą go kontuzje, które nie oszczędzały go w poprzednim sezonie.