Autor: Maciej Nowocień

Michał Mieszko Gogol: Jesteśmy siatkarskim krajem

- Możemy się cieszyć, że przy takiej rotacji i wykorzystując pełny skład znaleźliśmy się w najlepszej szóstce Ligi Narodów - mówi Michał Mieszko Gogol, trener PGE Skry, który w reprezentacji Polski jest asystentem trenera Vitala Heynena. W środę nasza kadra rozpocznie walkę w finale Ligi Narodów.

Spodziewałeś się, że przy takich roszadach w składzie reprezentacja Polski awansuje do turnieju finałowego Ligi Narodów?
Michał Mieszko Gogol: - Myślę, że wszyscy na początku Ligi Narodów tak naprawdę mniej skupiali się na tym, kto będzie grał, ale bardziej na tym, żeby nasza siatkówka wyglądała jak najlepiej. W każdym meczu, bez względu na to, w jakim składzie personalnym i w jakim miejscu na świecie byśmy nie wyszli na boisko, to zawsze walczyliśmy o zwycięstwo. Możemy się cieszyć, że przy takiej rotacji i wykorzystując pełny skład znaleźliśmy się w najlepszej szóstce Ligi Narodów. Myślę, że przy tylu roszadach to pozytywne zaskoczenie.

Trener Vital Heynen mówił, że wiele reprezentacji miało podobny plan, ale nie do końca im to wychodziło.
- Na pewno się trzeba z tego cieszyć, bo Polska pokazała, że ma szeroką grupę zawodników, także wchodzących do reprezentacji, do dorosłej, seniorskiej siatkówki. Było przecież kilka debiutów po udanych sezonach ligowych. To wszystko nasuwa wniosek, że naprawdę jesteśmy siatkarskim krajem.

Kadra, która poleciała do Chicago na turniej finałowy, nie jest nominalnie najsilniejsza. Jak to rozumieć?
- Przede wszystkim do Chicago poleciała grupa ambitnych, w większości młodych ludzi, którzy cały czas walczą o to, by znaleźć się w reprezentacji. To ciekawa drużyna, która wcale nie jest skazana na pożarcie, choć nie będzie faworytem w meczach z Brazylią czy Iranem. Myślę jednak, że tych zawodników stać na dobrą grę, na pokazanie się z jak najlepszej strony. Może będą tego pozytywne efekty? Jeśli wygramy choć jeden z dwóch wspomnianych meczów, to może być to kolejna niespodzianka w Lidze Narodów. A przecież są przesłanki, że może się tak zdarzyć.

Do Chicago polecieli Karol Kłos i Norbert Huber, czyli dwaj zawodnicy PGE Skry.
- To gracze, którzy są w innych momentach swojej kariery reprezentacyjnej. Karol wraca do niej po roku przerwy, ale ma za sobą wiele lat w kadrze i w Chicago będzie bardzo ważną postacią, szczególnie ze względu na swoje doświadczenie. Jeśli chodzi o Norberta, to dla niego jest to pierwsza Liga Narodów, pierwsze poważne seniorskie granie na arenie międzynarodowej. I trzeba przyznać, że zaczął z wysokiego "C", bo zwłaszcza podczas turnieju w Chinach w meczu z Francją brylował w zagrywce i ataku. Miał bardzo wysoką skuteczność i dla niego ważne jest, żeby zbierać doświadczenie - rozegrać jak najwięcej meczów na najwyższym poziomie i o stawkę, a spotkania w Final Six z pewnością takie będą. To też coś, z czego możemy się cieszyć.

Reprezentacja Polski ma postawione jakieś cele na ten turniej?
- O to trzeba pytać trenera Heynena (śmiech). Najprościej mówiąc, naszym celem jest wygrać tyle meczów, ile tylko się da. Nie ma co myśleć o miejscach, które zajmiemy, ale o tym, żeby zagrać dobrą siatkówkę, a to może nas zaprowadzić do kolejnej fajnej niespodzianki.

Pozostali kadrowicze, łącznie z tobą, wciąż przebywają na zgrupowaniu w Zakopanem.
- Chłopaki bardzo ciężko trenują. Codziennie czeka ich sporo pracy fizycznej, ciężkie sesje w siłowni, treningi wydolnościowe, zaraz po zajęciach siatkarskich. Jest też sporo pracy technicznej, zwłaszcza rano. Trenujemy na najwyższych obrotach, ale nikt nie narzeka. Każdy jest świadomy tej pracy, bo to najlepszy moment na taką pracę. Jako sztab też powoli przyglądamy się w stronę Gdańska i sierpniowego turnieju kwalifikacyjnego do igrzysk olimpijskich. Trochę analizujemy już naszych rywali. Ciężko pracujemy, ale atmosfera jest dobra. Wszyscy są zmotywowani i świadomi, jaką pracę muszą wykonać.