wtorek, 16 lipiec 2019 11:33

PGE Skra na sezon 2019/2020: Jakub Kochanowski

PGE Skra na sezon 2019/2020: Jakub Kochanowski

W PGE Skrze spędził zaledwie sezon, a teraz trudno wyobrazić sobie drużynę bez niego. Jakub Kochanowski był jednym z najpewniejszych punktów bełchatowskiej ekipy w minionym sezonie.

- Kuba jest też zawodnikiem, którzy mentalnie przewyższa swoich rówieśników. On wie, czego chce. Każdego dnia kombinuje, żeby być lepszym. Nie upaja się tym, co jest, ale dąży po więcej i dlatego jest taki dobry. Na pewno bardzo przewyższa mnie, kiedy ja byłem w jego wieku. Jest dużo bardziej dojrzałym siatkarzem - tak o swoim koledze mówi Karol Kłos, doświadczony środkowy PGE Skry.

Podobnych opinii o Kochanowskim jest wiele. Starsi zawodnicy na każdym kroku podkreślają jego dojrzałość - zarówno emocjonalną, jak i sportową. Pochodzący z Giżycka środkowy ma zaledwie 22 lata, a od dłuższego czasu można go zaliczyć do grona najlepszych środkowych w kraju.

Kochanowski karierę rozpoczynał w swoim rodzinnym mieście, ale szybko zyskał uznanie u trenera Macieja Rejznera w AZS Olsztyn i w tym klubie grał już jako młodzik. Znacznie wyróżniał się na tle swoich rówieśników, nie tylko wzrostem, ale przede wszystkim umiejętnościami siatkarskimi. Ze swoimi kolegami z Olsztyna zdobył srebro mistrzostw Polski i został MVP tych zawodów.

Następnie środkowy podjął naukę w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Spale. Tam również odnosił sukcesy: mistrzostwo Młodej Ligi (2014), wicemistrzostwo I ligi (2016), a młodzieżowymi reprezentacjami Polski srebrny (2014) i złoty (2016) medal mistrzostw Europy juniorów, mistrzostwo Europy i świata kadetów (2015) oraz mistrzostwo świata juniorów i nagroda MVP turnieju (2017).

Siatkarz, który wrócił do Indykpolu AZS Olsztyn, ale już seniorskiej drużyny, kontynuował sukcesy reprezentacyjne, ale już w dorosłej siatkówce. W ubiegłym roku został mistrzem świata, co jest jego największym sukcesem w karierze. Dobrą formę Kochanowski utrzymał również w sezonie ligowym, już jako gracz PGE Skry, z którą podpisał dwuletnią umowę. Przypomnijmy, że środkowy aż sześciokrotnie był uznawany najlepszym zawodnikiem meczu w meczach PlusLigi.

Dla trenera Michała Mieszko Gogola taki środkowy w drużynie to skarb. - Kuba jest bardzo szybkim, eksplozywnym zawodnikiem. Szybko potrafi dojść do skrzydła, dobrze i prosto wsadzić ręce do bloku. W tym elemencie jest znakomitym zawodnikiem. Ma bardzo dużą różnorodność w ataku. Jest w stanie uderzyć piłkę ze wszystkich haczyków, podwójnych haczyków, a do tego ma taki moment zawiśnięcia, podczas którego potrafi sobie przepuścić piłkę do lewego barku i wykończyć krótkim atakiem do pierwszej strefy. Sama jego ręka i nadgarstek, a do tego fakt, że potrafi opóźnić atak, są jego ogromnymi atutami. Ma w tym ogromną przewagę nad blokującymi. Do tego jest inteligentnym i jak na swój wiek doświadczonym graczem. Bardzo dobrze czyta grę, podejmuje wiele dobrych decyzji. Jeśli chodzi o zagrywkę, to większość zawodników na jego pozycji posyła floaty, a on serwuje z wyskoku. Istotna będzie tylko regularność tej zagrywki i to, by popełniał jak najmniej błędów - opowiada Gogol.

fot. FIVB

Sponsor strategiczny

PGE

Szybki kontakt

Klub Piłki Siatkowej Skra Bełchatów S.A.

KPS Skra Bełchatów S.A.
ul. Dąbrowskiego 11
97-400 Bełchatów
POLAND

tel/fax: +48 44 739 89 80
www.skra.pl
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.