czwartek, 14 czerwiec 2018 10:20

Wspominamy dawnych ulubieńców: Janne Heikkinen

Wspominamy dawnych ulubieńców: Janne Heikkinen

Najlepiej w życiu grał w Skrze Bełchatów, ale do Polski trafił właściwie już na koniec kariery. Później był policjantem, ale wrócił do siatkówki i dziś pracuje dla fińskiej federacji, prowadząc reprezentację do lat 20. Janne Heikkinen w Bełchatowie zaprzeczył teoriom, że Finowie są smutni i nie potrafią grać w siatkówkę.

Przez trzy lata spędzone w Skrze Heikkinen był jedną z najważniejszych postaci w drużynie – tak na boisku, jak i poza nim. Wspominany do dziś niezwykle pozytywnie dawał zespołowi wysoki poziom gry i świetną atmosferę. W tym drugim, niezwykle ważnym dla każdej drużyny zagadnieniu, znacząco pomagał mu Dan Lewis, który pojawił się w Bełchatowie razem z Heikkinenem, ale został rok krócej.

W barwach Skry – drużyna grała najpierw pod nazwą BOT Skra, a później PGE Skra – zdobył pierwszy historyczny medal bełchatowskiego klubu w Lidze Mistrzów oraz trzy mistrzostwa Polski. Kto wie, czy gdyby nie problemy zdrowotne, to czy jego przygoda z PGE Skrą nie potrwałaby dłużej. Niestety, problemy ze zdrowiem zakończyły karierę sympatycznego Fina, ale na pewno dał się on zapamiętać, jako jeden z najlepszych środkowych w historii bełchatowskiego klubu. Po tym, jak kapitalnie prezentował się w barwach PGE Skry w Lidze Mistrzów, uważany był za jednego z najlepszych środkowych na świecie.

Losy Heikkinena po karierze są niezwykłe – przez jakiś czas mieszkał w Bełchatowie i grał nawet w organizowanej zimą amatorskiej lidze hokeja na lodzie (!), ale szybko wrócił do Finlandii, gdzie został oficerem policji w mieście Sotkamo, niespełna 100 kilometrów od rosyjskiej drużyny. Do siatkówki nadal jednak go ciągnęło – przez jakiś czas prowadził reprezentację regionu dziewcząt, a dziś jest jednym z najważniejszych trenerów w Centrum Treningowym Siatkówki w Kuortane, gdzie mieści się taki fiński SMS. Jednocześnie Janne jest trenerem reprezentacji Finlandii do lat 20, z którą awansował do finałów Mistrzostw Europy.

Heikkinen do dziś ciepło wspomina Bełchatów i Skrę. Gdy przed decydującymi meczami w poprzednim sezonie pojawił się pomysł, by byłe gwiazdy drużyny nagrały wideo ze słowami wsparcia dla walczących o złoto bełchatowian, Heikkinen natychmiast się zgodził, a na nagraniu nie tylko mówił w języku polskim, ale także był ubrany… w bluzę Skry.

Foto: lentopalloliitto.fi

Sponsor strategiczny

PGE

Szybki kontakt

Klub Piłki Siatkowej Skra Bełchatów S.A.

KPS Skra Bełchatów S.A.
ul. Dąbrowskiego 11
97-400 Bełchatów
POLAND

tel/fax: +48 44 739 89 80
www.skra.pl
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.