czwartek, 30 kwiecień 2015 17:00

Mija 10 lat od pierwszego mistrzostwa!

Mija 10 lat od pierwszego mistrzostwa!

To już dekada. Dokładnie 30. kwietnia 2005 roku w hali Urania w Olsztynie Skra Bełchatów wygrała trzeci finałowy mecz z miejscowym AZS-em i zdobyła pierwsze mistrzostwo Polski w swojej historii. Od tego momentu rozpoczęło się pasmo sukcesów Skry.

Cóż to były za czasy. Na koszulkach siatkarzy Skry widniał jeszcze sponsor "Elektrownia Bełchatów". Podłoże typu teraflex było luksusem. Wiele drużyn grało na zwykłych lakierowanych parkietach. Na ławce trenerskiej zasiadał Ireneusz Mazur. Wschodzącymi gwiazdami siatkówki byli Michał Bąkiewicz i Mariusz Wlazły. Na libero grał Krzysztof Ignaczak, a w ataku straszył rywali Władymir Kastornow, obecnie komentator w rosyjskiej telewizji. Bełchatowianie nie mieli litości dla dużo bardziej utytułowanego rywala. Rozprawili się z nim w trzech spotkaniach zapewniając sobie tym samym pierwszy mistrzowski tytuł i awans do elitarnej Ligi Mistrzów.

Z tamtego finału w składzie PGE Skry został jeden zawodnik. Kiedy drużyna z Bełchatowa ogrywała Olsztyn, dla obecnego kapitana był to dopiero drugi sezon w PlusLidze. Wówczas dopiero wchodził na salony. Dziś jest ikoną nie tylko bełchatowskiej, ale i całej polskiej siatkówki. Jak wspomina pierwsze mistrzostwo?

- Tak na szybko ciężko jest sobie przypomnieć szczegóły, ale to było wyjątkowe uczucie. Czekało się na to. Tak jak dziecko, które dostaje upragnioną zabawkę po długim czasie oczekiwania. Takie właśnie uczucie towarzyszyło nam wszystkim. Każdy skupiał się na tym, aby w końcu wygrać to mistrzostwo. Później było pasmo kilku zwycięstw, co nas motywowało do coraz bardziej profesjonalnej pracy. To było już tak dawno temu... ale pamiętam, że łzy szczęścia się pojawiły. Jeżeli miałbym wskazać skład w jakim wtedy graliśmy, to nie byłoby to takie proste, musiałbym zerknąć na zdjęcie (śmiech). Faktem jest to, że wtedy zapewne nikt nie spodziewał się, że zdobędziemy tyle tytułów z rzędu - wspomina Mariusz Wlazły.

Od 2005 roku rozpoczęła się wspaniała seria Skry, która tytuł mistrzowski zdobyła siedem razy z rzędu. Co jest fenomenem na skalę całego świata. We wszystkich dyscyplinach. Podchody robiły różne drużyny. Olsztyn, Jastrzębie, Częstochowa, Resovia... ale nikt nie był w stanie powstrzymać rozpędzonych bełchatowian. Nastąpiło to dopiero w 2012 roku, a tej sztuki (bo tak trzeba to nazwać) dokonali rzeszowianie. Dwa lata później PGE Skra odzyskała tytuł mistrzowski.

To była dekada w złotym kolorze dla PGE Skry. Osiem tytułów mistrzowskich. Absolutna dominacja. Dziękujemy i czekamy na kolejną, równie efektowną.

Sponsor strategiczny

PGE

Szybki kontakt

Klub Piłki Siatkowej Skra Bełchatów S.A.

KPS Skra Bełchatów S.A.
ul. Dąbrowskiego 11
97-400 Bełchatów
POLAND

tel/fax: +48 44 739 89 80
www.skra.pl
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.