Author: PGE Skra

Statystyk PGE Skry podzielił się swoim doświadczeniem

W ubiegłym tygodniu statystyk reprezentacji Polski Robert Kaźmierczak poprowadził webinarium dla przedstawicieli siatkówki z Irlandii. Cieszymy się, że doświadczenie naszych sztabowców jest cenione także zagranicą!

Z inicjatywą warsztatów wyszedł Irlandzki Związek Piłki Siatkowej, który chciał przeprowadzić serię rozmów o siatkówce. Prelegentem jednego ze spotkań był Robert Kaźmierczak – statystyk reprezentacji Polski i PGE Skry Bełchatów.

- Irlandzki Związek Piłki Siatkowej skontaktował się ze mną przez moją koleżankę z liceum, która jest tam teraz kierownikiem drużyny. Oboje chodziliśmy do siatkarskich klas w naszej szkole i przez to dobrze się znamy i mamy ze sobą kontakt – opowiada Robert Kaźmierczak.

Początkowo spotkanie zaplanowane było na 35 minut, jednak wielość siatkarskich tematów i przyjacielska atmosfera wydłużyła je o dodatkową godzinę. Ramą czasową warsztatów były mistrzostwa świata 2014 i 2018, choć poruszono także inne ważne wydarzenia.

- Rzeczywiście, ja byłem przedstawiony jako mistrz świata 2014 i 2018, i na tych turniejach starałem się bazować. Opowiedziałem jednak także sporo o igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 roku oraz czekających nas zmaganiach w Tokio. Powiedziałem wiele o sile grupy czy o tym, jak motywujemy zawodników. Sporo pytań dotyczyło też tego czym się zajmuję, metod pracy, tego jak się w niej odnajduję i moich odczuć – kontynuuje statystyk kadry. – Generalnie rozmawialiśmy wiele o siatkówce, ale także na takie „normalne” tematy. Irlandczycy są bardzo pozytywnymi ludźmi. Mówi się, że dla nich najważniejsza jest pogoda i to, żeby nie padał deszcz, i tak rzeczywiście jest – przyznaje Robert Kaźmierczak.

W warsztatach wzięło udział około 20 osób – ludzi z siatkarskiego środowiska i trenerów. Webinar odbył się online, a uczestniczyło w nim trzech moderatorów – Oprócz mnie, swoimi doświadczeniami podzielili się jeszcze Garry – menedżer reprezentacji i właśnie Edyta, czyli kierownik drużyny.

- W trakcie naszego panelu wiele miejsca poświęciliśmy także takim rzeczom technicznym, czyli np. temu w jaki sposób nagrywać mecze i jak ogólnie profesjonalnie funkcjonować w siatkówce. Pamiętam, że u nas, 15 lat temu również nie wszystko było proste, a jeśli chciało się otrzymać od kogoś nagranie spotkania, to trzeba było przechodzić przez szereg kurtuazji, grzecznie się pytać i prosić. Teraz wszystko jest dostępne, co znacznie ułatwia sprawę.

Równie ważnym tematem było szkolenie młodzieży, gdyż to właśnie tu Irlandczycy dopatrują się swoich największych zaniedbań. Obecnie na Wyspach największą część uprawiających siatkówkę stanowią obcokrajowcy: Polacy, Hiszpanie czy Francuzi, dlatego też Federacja próbuje wrócić do młodzieżowego sportu i odwrócić sytuację.

- Moim zdaniem sama statystyka, czyli liczby nie mają tak dużego znaczenia na poziomie siatkówki młodzieżowej. Uważam, że na wcześniejszym etapie szkolenia, do poprawy techniki czy nauki nawyków siatkarskich powinno używać się więcej materiałów wideo. To jest naprawdę bardzo ważne. Powinno się nagrywać wszystko i tam szukać błędów czy powtórzeń pewnych zagrań. Dzieciaki są w stanie łatwiej uzmysłowić sobie swoje mankamenty, ale też przyswajać dobre nawyki – kontynuuje nasz skaut.

Wystąpienie Roberta Kaźmierczaka uzyskało dobre oceny, a sam prelegent otrzymał kilka prywatnych wiadomości z indywidualnymi pytaniami. W planach są także kolejne spotkania z jego udziałem dedykowane trenerom i poświęcone jeszcze ściślejszym siatkarskim zagadnieniom.

źródło: pzps.pl