Author: Aleksandra Filipiak-Graczykowska

Polscy siatkarze wicemistrzami świata!

W niedzielnym finale mistrzostw świata Polska przegrała 1:3 z reprezentacją Włoch. Po dwóch złotych medalach mundiali w 2014 i 2018 r. biało-czerwoni wywalczyli więc srebrne krążki. W składzie srebrnych medalistów MŚ 2022 jest trzech zawodników PGE Skry: Mateusz Bieniek, Karol Kłos i Grzegorz Łomacz.

Po zaciętym, stojącym na bardzo wysokim poziomie półfinale z Brazylią, wygranym przez zespół Nikoli Grbicia 3:2, w niedzielny wieczór biało-czerwoni walczyli o trzeci z rzędu złoty medal mistrzostw świata. Ich rywalem była reprezentacja Włoch, która w drugim półfinale pewnie pokonała Słowenię.

Niedzielny finał lepiej zaczęli Polacy, którzy choć przegrywali w pierwszym secie już 17:21, to jednak odrobili straty (21:21), a w końcówce oddali rywalom tylko jeden punkt i ostatecznie wygrali 25:22. W kolejnych partiach Włosi byli jednak drużyną dominującą. W drugiej odsłonie Polakom udawało się co prawda kilkukrotnie odskakiwać przeciwnikom na dwa punkty, ale siatkarze Italii za każdym razem odrabiali te straty, a w końcówce wygrali pięć z sześciu akcji i doprowadzili stan meczu do remisu.

W trzecim secie gospodarzom udało się szybko wyjść na prowadzenie 7:4, ale Włosi – głównie za sprawą doskonałej dyspozycji na zagrywce – nie tylko zniwelowali straty, ale wyszli na prowadzenie. Cała partia przebiegała pod dyktando reprezentacji Italii, która wpracowała sobie kilkupunktową przewagę (13:11, 19:15) i nie oddała jej do końca seta. Wyrównany początek (6:6) miała partia czwarta, jednak później Włosi zdobyli cztery "oczka" z rzędu i przez pozostałą część seta utrzymywali ten dystans. Polakom nie pomagały przeprowadzane przez trenera zmiany – rywale byli tego dnia lepiej dysponowani, wygrali całe spotkanie 3:1 i sięgnęli po mistrzostwo świata po 24 latach przerwy.

W meczu o brązowy medal Brazylia wygrała ze Słowenią 3:1.

W Drużynie Marzeń turnieju znalazło się trzech reprezentantów Polski – środkowy PGE Skry Mateusz Bieniek, a także Kamil Semeniuk i Bartosz Kurek.

Polska – Włochy 1:3 (25:22, 21:25, 18:25, 20:25)

Polska: Marcin Janusz, Bartosz Kurek, Kamil Semeniuk, Aleksander Śliwka, Mateusz Bieniek, Jakub Kochanowski – Paweł Zatorski (libero) oraz Łukasz Kaczmarek, Grzegorz Łomacz, Tomasz Fornal.

Włochy: Alessandro Michieletto, Simone Giannelli, Gianluca Galassi, Daniele Lavia, Yuri Romanò, Simone Anzani – Fabio Balaso (libero) oraz Riccardo Sbertoli, Roberto Russo.

Drużyna Marzeń MŚ 2022:

rozgrywający - Simone Gianelli
przyjmujący - Leal, Kamil Semeniuk
środkowi - Mateusz Bieniek, Gianluca Galassi
atakujący - Bartosz Kurek
libero - Fabio Balaso
MVP: Simone Gianelli

Fot. Volleyball World