×

Warning

JUser: :_load: Unable to load user with ID: 4971
Wednesday, 27 May 2015 13:08

Reforma PlusLigi. Liga bez play-offów

Reforma PlusLigi. Liga bez play-offów

To już pewne. Siatkarską PlusLigę czeka rewolucja. W sezonie 2015/2016 nie będzie play-offów. Taką decyzję podjęli prezesi klubów oraz zarząd PLPS.

Nowy system rozgrywek sprawi, że zdecydowanie większą rolę będzie pełnić faza zasadnicza PlusLigi. Po jej zakończeniu dwie najlepsze drużyny stoczą bezpośredni bój o mistrzostwo Polski. Dwie kolejne powalczą o brązowy medal. Rywalizacja w tych parach będzie toczyć się do trzech zwycięstw. Walka o pozostałe miejsca (5-6, 7-8 itd.)  zakończy się już wtedy, kiedy jedna z drużyn wygra dwa spotkania.

Wiele wskazuje na to, że sezon 2015/2016 PlusLigi rozpocznie się w dniach 30-31 października, czyli niemal miesiąc później niż w poprzednich rozgrywkach. Siatkarze powinni zakończyć rywalizację na ligowych boiskach na początku maja. Te zmiany nie oznaczają, że pożegnamy się z meczami rozgrywanymi w środku tygodnia. Siatkarze będą grać w środy osiem razy. Jest to spowodowane głównie tym, że od połowy grudnia nastąpi niemal miesięczna przerwa w rozgrywkach. W tym czasie odbędą się turnieje kwalifikacyjne do igrzysk olimpijskich.

Reforma PlusLigi to przede wszystkim ukłon w stronę kadrowiczów, którzy już nie powinni być tak mocno eksploatowani jak chociażby w ubiegłym roku. Głośno mówił o tym m.in. Mariusz Wlazły. Tuż po zakończeniu mistrzostw świata wszyscy kadrowicze z marszu przystąpili do sezonu, w którym przez długie miesiące rozgrywali spotkania co 2,3 dni. Rezygnacja z play-offów na pewno zmniejszy te obciążenia.

Zmian w PlusLidze będzie więcej. Od nowego sezonu klub będzie mógł zgłosić do składu meczowego czternastu zawodników. Będą też dozwolone tzw. „transfery medyczne”. Jeżeli gracz wypadnie ze składu z powodu kontuzji, klub będzie mógł zakontraktować dodatkowego zawodnika.

Strategic Sponsor

PGE

Contact

Klub Piłki Siatkowej Skra Bełchatów S.A.

KPS Skra Bełchatów S.A.
11 Dąbrowskiego Street
97-400 Bełchatów
POLAND

tel/fax: +48 44 739 89 80
www.skra.pl
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.